Działaj Lokalnie 2007

Stowarzyszenie Granica jako Lokalna Organizacja Grantowa z Lubawki po raz drugi ogłosiła Konkurs DZIAŁAJ LOKALNIE, którego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół dobra wspólnego

 W Konkursie V edycji Działaj Lokalnie komisja przyznała granty na realizację 10 projektów inicjujące współpracę mieszkańców z małych miejscowości. Zasięg konkursu to teren 3 gmin: Lubawka, Kamienna Góra (gmina miejska i wiejska) i Marciszów

Na wsparcie projektów przeznaczono kwotę 36 000, która pochodziła od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, lokalnych samorządów – gmin: Lubawka, Kamienna Góra i Marciszów oraz sponsorów BS Kamienna Góra.

dl2008

ZREALIZOWANE PROJEKTY

 ECEAT-POLAND Europejskie Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki – Oddział w Polsce – pt. „Rozszerzenie sieci „Domy Zielone Porta Lubavia” i zintegrowanie kwaterodawców z powiatu kamiennogórskiego dla poprawienia jakości i różnorodności usług turystycznych – praca nad marką Domy Zielone Porta Lubavia”

ECEAT _ POLAND Domy zielone Porta LubaviaRealizacja projektu zaczęła się od przygotowania i rozesłania zaproszeń skierowanych do wszystkich kwaterodawców z powiatu kamiennogórskiego, chcących wziąć udział w projekcie. Do sieci Domy Zielone Porta Lubavia dotychczas należało 15 osób po pierwszym spotkaniu przystąpiło kolejnych 10 osób. Podczas kilku kolejnych spotkań wymieniano się doświadczeniami, wydano nową zaktualizowaną ulotkę informacyjną promującą Domy Zielone (dotacja LOG). Omówiono również sprawy związane z wyjazdem studyjnym do Kotliny Kłodzkiej. Opracowano kryteria oceny Domów Zielonych wyłoniono grupę kategoryzatorów, którzy dbają o dobrą markę i wysoką jakość usług turystycznych w regionie. Podczas wizyty studyjnej sfinansowanej przez LOG kwaterodawcy podpatrywali jak wyglądają kwatery w innym regionie, rozmawiali z gospodarzami i wymieniali doświadczenia.

Szkoła Podstawowa nr 1 Kamienna Góra – pt. „Możemy sobie pomóc – dziecko z problemem ADHD”

Nawiązano współpracę z 12 placówkami edukacyjnymi w powiecie kamiennogórskim, opracowano cztery formularze ankiet dla rodziców uczniów w szkołach, dla rodziców przedszkolaków, dla nauczycieli oraz dla uczestników konferencji. Przeprowadzono diagnozę poziomu wiedzy i postaw wobec problemu ADHD wśród rodziców i nauczycieli. Odbyły się konkursy plastyczny i literacki pt.: „Tacy sami – choć różni” kształtujący postawy tolerancji i akceptacji wśród uczniów. Członkowie Grupy Wsparcia przeprowadzili spotkania tematyczne dla rodziców. Punktem kulminacyjnym była konferencja ADHD – nie bądźmy bezradni. Uczestnicy konferencji otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych. Z dotacji LOG pokryto następujące koszty: wynagrodzenie koordynatora, materiały biurowe, materiały użyte do scenografii, poczęstunek dla uczestników konferencji, dojazdy do placówek oraz nagrody dla laureatów konkursów.

Szkoła Podstawowa w Miszkowicach – pt.  „W kontakcie z naturą”

Celem projektu było zagospodarowanie nieużytku znajdującego się przed budynkiem szkoły i jednocześnie stworzenie kompleksu rekreacyjno – przyrodniczego będącego wizytówką szkoły. Uczniowie zaprojektowali oczko wodne, projekty zostały ocenione i nagrodzone. Chłopcy pod opieką rodziców i nauczycieli wykopali oczko, wysypali piaskiem, nałożyli folię i napełnili wodą. Brzegi oczka obsadzono roślinami, ustawiono nad nim mostek. Cały teren obsadzono krzewinkami i krzewami, a toń wodną odpowiednimi roślinami, ustawiono ławki. Po wykonaniu prac odbyło się pierwsze spotkanie przy ognisku. Młodzież przygotowała zaproszenia na oficjalne otwarcie kącika ekologicznego. Wszystkie poczynania („W kontakcie z naturą”) zaangażowanych osób opisano w Internecie, prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Dzięki dotacji z LOG zakupiono piasek, materiały biurowe, folię, krzewy i rośliny, grabie, łopaty oraz nagrody na konkursy.

Zespół Szkół Publicznych Przedszkole Publiczne Nr 2 Lubawka – pt. „Pociągiem do Unii Europejskiej”

 Projekt trwał od kwietnia do września, już na początku zorganizowano kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci. Uzyskana pomoc pieniężna wspomogła projekt. Odbyły się liczne wycieczki w celu poznania zabytków, historii i miejsc użyteczności publicznej w Lubawce zwiedzano m.in.: Rezerwat Kruczy Kamień, Świętą Górę, Dom Kultury, Aptekę, Urzęd Miasta, weterynarię. Podczas zajęć tematycznych dzieci poznały zabytki i symbole państw Unii Europejskiej oraz flagę i hymn, wykonano gazetkę ścienną. Zorganizowano festyn dla dzieci z Lubawki oraz dzieci z czeskiego przedszkola z Suchovricich, podczas, którego dzieci promowały kulturę swoich krajów. W ogrodzie zamontowano drewniany pociąg z namalowanymi flagami państw UE, urządzenie jest dla dzieci miejscem ciekawych podróży jak dotąd w nieznane. Odbył się konkurs z wiedzy o swoim mieście połączony z wystawą prac plastycznych, opracowano album pt. Moje miasto oraz konkursy z wiedzy o UE, uczestników nagrodzono i imprezę uwieńczono wspólną zabawą w ogrodzie przedszkolnym. Z dotacji LOG zakupiono materiały na zajęcia dydaktyczne, drewniany pociąg, nagrody konkursowe oraz materiały biurowe.

Stowarzyszenie „Szczepanowski Grzbiet”– pt. „Szczepanowskie zioła – ziołowy Szczepanów”

Szczepanowski GrzbietCelem projektu był powrót do tradycji i rozwijanie zainteresowań zielarskich wśród mieszkańców Szczepanowa. Odbył się cykl szkoleń na temat ziół polnych i ogrodowych, rozpoznawania ziół – zbierania, suszenia, przetwarzania i stosowania ziół, uprawy ziół w ogrodach a także wycieczki szkoleniowe do ogrodów zielarskich w Polsce i Czechach. Zorganizowano warsztaty – spotkania i zajęcia praktyczne, rozwijano zainteresowania artystyczne u dzieci w zakresie malarstwa: zioła w malarstwie i wytwarzanie wyrobów dekoracyjnych. Zwieńczeniem działań były Dożynki Zielne w Szczepanowie, na których zaprezentowano prace malarskie, wyroby dekoracyjne oraz pokaz i degustacja potraw, ciast oraz wspólna biesiada przy ognisku i grillu. Trwałym efektem projektu jest punkt biblioteczny m.in. o tematyce zielarskiej w siedzibie Stowarzyszenia „Szczepanowski Grzbiet”. Z dotacji LOG sfinansowano szkolenia i warsztaty zielarskie, malarskie oraz dożynki.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Kultury Fizycznej – pt. „Zachowujemy od zapomnienia – Polskie tradycje ludowe”

 Celem projektu było kontynuowanie tradycji ludowych związanych ze świętami wielkanocnymi. Uczestnicy uczyli się wykonywania kwiatów z bibuły oraz robienia tradycyjnych kilkumetrowych palm wielkanocnych. W trakcie spotkań malowano pisanki tradycyjną metodą – woskiem, a także przygotowywano potrawy wielkanocne, które zaprezentowano na XXIII konkursie tradycyjnych potraw wielkanocnych w Lubawce, gdzie zajęto I miejsce. Odbyły się warsztaty szydełkowania i haftu krzyżykowego. Na jednym z spotkań sporządzono listę najstarszych mieszkańców okolicznych miejscowości, z którymi przeprowadzono wywiady o obrzędach ludowych związanych z dożynkami, na ich podstawie przygotowano scenariusz widowiska pt.: „Żniwa” W tym celu zakupiono z LOG dyktafon. Przeprowadzono warsztaty wykonywania wieńców dożynkowych. We wrześniu odbył się festyn, podczas, którego wystawiono przedstawienie oraz zaprezentowano wieńce. Z dotacji LOG sfinansowano również materiały do zajęć i nagrody, stroje dla zespołu oraz scenariusz widowiska.

Fundacja Ostoja –  pt. „Na Kamiennogórskich Duktach Pojawiają się … Konie”

 Fundacja Ostoja 1Celem projektu było przygotowanie powiatu kamiennogórskiego do turystyki konnej poprzez wytyczenie szlaku konnego, na którym są również miejsca postojowe w pobliżu gospodarstw agroturystycznych. W projekt zaangażowała się młodzież z grupy „KONIEWO”. Dla osób z terenu powiatu posiadających konie i chcących świadczyć usługi w zakresie turystyki konnej, zorganizowano szkolenia odnośnie: tematyki weterynaryjnej, walorów krajoznawczych i kulturowych oraz organizacji turystyki konnej we współpracy z Komisją Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Odbył się konkurs fotograficzny „Uroki Ziemi kamiennogórskiej”, dla mieszkańców powiatu i turystów. Za trzy najlepsze prace laureaci konkursu w nagrodę wzięli udział w trzy dniowym rajdzie konnym.Z dotacji LOG sfinansowano m.in.: szkolenia, materiały do urządzenia miejsc postojowych, organizacja rajdu oraz obsługę bankową.

 Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy” –  pt. „My wiemy co jemy – zdrowa żywność i wiejskie tradycje”

 Stowarzyszenie Tkacze SlascyPrzedsięwzięcie jest kontynuacją projektu „Mini skansen w Raszowie”. Realizacja zaczęła się od wyszukiwania i częściowym zakupie eksponatów do skansenu chleba w Raszowie. Odbyły się szkolenia liderów na temat zdrowej żywności. Liderzy przekazywali zdobytą wiedzę w szkołach podczas pogadanek o zdrowej żywności. Odświeżono salę w „Domu pachnącym chlebem” – została pomalowana przez mieszkańców wsi. Przeprowadzono warsztaty z pieczenia chleba, rozpalania pieca chlebowego, dojenia krowy, uczestnicy degustowali wypieki a także inne specjały m.in.: miód, mleko i masło. Odbyły się zajęcia teatralne, szykowanie lalek, scenografii, rekwizytów. Dzieci prezentowały przedstawienie na obszarze powiatu kamiennogórskiego. Punktem kulminacyjnym projektu był piknik w skansenie pt.: „Popołudnie w Raszowie”, podczas, którego promowano zdrową żywność, i próbowano lokalne produkty. Z dotacji LOG sfinansowano szkolenia dla liderów, warsztaty teatralne wraz materiałami dekoracyjnymi, materiały do odświeżenia sali, zakup eksponatów, produkty na degustacje oraz transport.

Ludowy Klub Sportowy „BÓBR” Marciszów – pt. „Nasza świetlica radością na młodość i jesień życia”

 Celem projektu było zaangażowanie mieszkańców wsi do działania na rzecz swojej miejscowości – Ciechanowic. Wszystkie działania skupiały się wokół nowo wybudowanej świetlicy, gdzie prowadzone były zajęcia z mieszkańcami. Uporządkowano teren wokół świetlicy, urządzono trawniki, posadzono krzewy. Zorganizowano zajęcia rekreacyjno – zabawowe dla najmłodszych dzieci oraz imprezy środowiskowe: „Młodzi seniorom”, koncert muzyczno-poetycki „Dla mam”, wakacyjny piknik dla dzieci i młodzieży oraz spektakl teatralny dla dzieci pt. „Calineczka”. Przeprowadzono dwa konkursy fotograficzny i plastyczny pt. „Ciekawe miejsce, zabytek Ciechanowic”. Zebrano wydarzenia historyczne z dziejów miejscowości, które przetłumaczono na język czeski i niemiecki – wykonano tablicę informacyjną o wsi, która stoi przy świetlicy. Wszystkie działania zostały opisane w kronice. Z dotacji LOG sfinansowano zakup: roślin, krzewów i nasion traw, opracowania i montażu tablicy informacyjnej, artykułów papierniczych, natyram a także nagród do konkursów.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział „Ziemi Kamiennogórskiej” – pt. „Dbając o przeszłość, zadbamy o przyszłość”

 Celem projektu było pobudzenie mieszkańców do lokalnego działania na rzecz poprawy wizerunku i estetyki w Marciszowie. Uporządkowano teren wokół Kościoła św. Katarzyny i starego cmentarza, naprawiono mur, zamontowano bramę wejściową, odtworzono schody. Przygotowano teren i posadzono rośliny. Przed wejściem do kościoła zamontowano tablicę dydaktyczną opisującą historię kościoła a także informacje o projekcie. Odbyły się konkursy: plastyczny oraz na folder pt. „Co warto zobaczyć w Marciszowie”. PTTK zmienił przebieg zielonego szlaku turystycznego, dzięki czemu większość turystów wędrujących przez Marciszów odwiedzą kościół. Z dotacji LOG sfinansowano: bramę wejściową, stal, zawiasy i uchwyty stalowe, materiał budowlany, usługi transportowe, tablicę informacyjną, nagrody konkursowe, narzędzia ogrodowe, sadzonki, materiały promocyjne, poczęstunek.

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.