Działaj Lokalnie 2008

Stowarzyszenie Granica, jako Lokalna Organizacja Grantowa z Lubawki po raz trzeci ogłosiła Konkurs DZIAŁAJ LOKALNIE, którego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół dobra wspólnego

 W Konkursie VI edycji Działaj Lokalnie komisja przyznała granty na realizację 5 projektów inicjujące współpracę mieszkańców z małych miejscowości. Zasięg konkursu to terenu 3 gmin: Lubawka, Kamienna Góra (gmina miejska i wiejska)  i Marciszów.

Na wsparcie projektów przeznaczono kwotę 18 000, która pochodziła od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, lokalnych samorządów – gmin: Lubawka, Kamienna Góra i Marciszów i sponsorów BS Kamienna Góra.

dl2008

ZREALIZOWANE PROJEKTY

 Stowarzyszenie na rzecz rozwoju społeczności wiejskiej „Brama Czadrowska” – „Bliżej marzeń”

 CzadrówRealizacja projektu przyczyniła się do podniesienia estetyki wokół budynku, w którym znajduje się świetlica środowiskowa i klub internetowy. Nieużytki ziemi zostały oczyszczone i obsadzone krzewami i kwiatami zakupionymi z LOG. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wraz z dziećmi i młodzieżą wykonały wieniec dożynkowy, dzięki czemu została przełamana bariera międzypokoleniowa, a także przekazano wiadomości na temat tradycji dożynkowych. Dodatkowe informacje uczestnicy zdobyli za pomocą Internetu, zakup mebli biurowych (LOG) podniósł standard pracowni. Na dożynki zakupiono materiał i uszyto stroje z motywami ludowymi (dotacja LOG).

 Fundacja Ostoja – „Wspólny cel wspólna sprawa, wspólna praca i zabawa”

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAGłównym celem projektu było zaszczepienie lokalnej tożsamości w mieszkańcach Raszowa. Zaplanowane działania rozpoczęły się od zagospodarowania placu zabaw – zakupiono urządzenia zabawowe tj. huśtawka, ważka, drabinka (LOG). Całość ogrodzono, postawiono ławki oraz piaskownice dla dzieci. Uczestnicy projektu uczestniczyli w lokalnych imprezach kulturowych: Parada Strachów Polnych w Krzeszowie, zjazd krasnali w Gorzeszowie, Jarmark Tkaczy w Chełmsku Śl. Młodzież z Raszowa wzięła udział w imprezie integracyjnej z młodzieżą z Janiszowi – odbył się mecz piłki siatkowej, ognisko i pieczenie kiełbasek oraz imprezie pt. „Pożegnanie Lata”, na której były konkursy sprawnościowe (nagrody sfinansowano z LOG), gry, zabawy, mecz piłki nożnej, ognisko oraz mały warsztat lepienia w glinie.

 

Lubawskie Towarzystwo Tenisowe – „Alternatywa dla komputera”

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Uczestnikami projektu była młodzież i dzieci z gminy Lubawka i powiatu kamiennogórskiego, zaś celem było wyjście z inicjatywą promowania form aktywnego wypoczynku. Realizacja odbyła się w czasie wakacji, dzięki czemu młodzież i dzieci pozostające w mieście chętnie skorzystała z tej formy spędzania wolnego czasu. Projekt obejmował cykl szkoleń o roli sportu i rekreacji w życiu młodych ludzi, historii tenisa ziemnego. Odbyły się warsztaty i zajęcia praktyczne sfinansowane przez LOG: nauka zasad gry w tenisa ziemnego, metod przygotowania kortów i sprzętu do gry, udostępniono sprzęt uczestnikom, który został zakupiony z LOG. Punktem kulminacyjnym projektu było zorganizowanie turnieju w ramach, którego wręczono nagrody rzeczowe.

 Szkoła Podstawowa w Miszkowicach – „Przyszkolny Ogród Botaniczny”

Projekt zmienił wizerunek wsi Miszkowice, upiększył ją, spowodował dbałość wszystkich o wspólne dobro. Zrobiono ogrodzenie wokół ogrodu (dotacja LOG) – matecznika służącego do rozmnażania roślin, w celu ochrony go przed niszczeniem. Stworzono mały ogród botaniczny dla przyszłych pokoleń, zakupiono z LOG narzędzia i rośliny – posadzono je i pielęgnowano. Obok rabat umieszczono huśtawkę rodzinną dla dzieci (LOG). Przy użyciu materiałów biurowych zrobiono opis gatunków rosnących w ogrodzie i ich wymagań glebowych, przygotowane metryczki umieszczono na rabatach.

 Fundacja Ostoja – „Nasza klasa naszym drugim domem”

 PtaszkówProjekt dotyczył uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej w Ptaszkowie i ich rodzin. Zrobiono wieniec dożynkowy, który zaprezentowano na dożynkach a także wykonano remont instalacji grzewczej, udekorowano klasy lekcyjne i poprawiono ich funkcjonalność (dotacja LOG). Zorganizowano dwie wycieczki dla dzieci oraz spotkanie integracyjne dla uczniów, ich rodziców z poczęstunkiem i zabawami sportowymi – sfinansowano z LOG. Uczniowie uczestniczyli w przejażdżce wozem konnym po Kamiennej Górze oraz zwiedzaniu zakładu produkcyjnego KaMos. W trakcie godzin lekcyjnych wykonano ozdoby choinkowe, przeprowadzono Otwarty Dzień Kolęd, dzieci wykonały śpiewniki z kolędami, nauczyły się śpiewać i zaprosiły członków swoich rodzin do szkoły na wspólne kolędowanie.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.