Stowarzyszenie „Szczepanowski Grzbiet”

Stowarzyszenie „Szczepanowski Grzbiet”

PROJEKT 024Opierając się na niepowtarzalnym i unikatowym charakterze produktów lokalnych z terenu powiatu kamiennogórskiego Stowarzyszenie „Szczepanowski Grzbiet” zainicjowało projekty, które posłużyły budowie kapitału społecznego.

Stowarzyszenie „Szczepanowski Grzbiet” istnieje od 2 lutego 2006 r.  Jego głównym celem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju infrastruktury wsi, ochrony środowiska naturalnego, ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wspomaganie działalności na rzecz poprawy warunków życia  społeczności lokalnej.

„Szczepanowskie zioła – ziołowy Szczepanów” – to projekt, który zyskał wielu sympatyków. Dotyczył wielu aspektów związanych z tematem ziół. Między innymi ekologicznych upraw roślin, powrotu do tradycji i rozwijania zainteresowań zielarskich, tworzeniu ogródków ziołowych, stosowaniu ziół w gospodarstwach domowych, ochrony roślin, nawozów ekologicznych oraz planowaniu nasadzeń z zastosowaniem ziół, a także rozwijania talentów artystycznych w zakresie malarstwa i wytwarzania wyrobów dekoracyjnych na bazie ziół. Projekt dotyczył wszystkich mieszkańców Szczepanowa.

Na promocję regionalnych specjałów składało się wiele pożytecznych i różnorodnych działań. Przeprowadzono cykl następujących szkoleń:

Zioła polne i ogrodowe, rozpoznawanie ziół – indeks ziół, zbieranie, przetwarzanie  i stosowanie ziół.Nasze Dożynki  09 007

  1. Uprawa ziół w ogrodach – zakładanie ogródków ziołowych, przygotowanie sadzonek.
  2. Stosowanie ziół w domu i w ogrodzie.
  3. Wycieczki szkoleniowe do ogrodów zielarskich w Polsce i Czechach.

Przeprowadzono również warsztaty:

Nauka  malowania i tworzenia obrazków na płótnie.

  1. Nauka malowania i tworzenia obrazków witrażowych na szkle.
  2. Malowanie obrazów na drewnie farbami akrylowymi i zdobienie drewnianych pojemników na zioła.
  3. Zdobienie przedmiotów szklanych i porcelanowych.
  4. Przygotowanie ziół do suchych bukietów i ozdobnych woreczków.
  5. Lepienie wyrobów z gliny – pojemniki na zioła, doniczki, wazoniki, figurki.

Zwieńczeniem działań były „Dożynki Zielne” w Szczepanowie, na których zaprezentowano prace malarskie, wyroby dekoracyjne. Były również pokazy i degustacje potraw i ciast oraz wspólna biesiada przy ognisku i grillu. Trwałym efektem projektu jest punkt biblioteczny m.in. o tematyce zielarskiej w siedzibie Stowarzyszenia „Szczepanowski Grzbiet”. Działanie nawiązywało do dawnej( sięgającej XVIII w.), zapomnianej tradycji wsi związanej z uprawą ziół. Celem było nie tylko odtworzenie tradycji, ale przed wszystkim zintegrowanie społeczności Szczepanowa ze szczególnym naciskiem na integrację młodych jej mieszkańców ze starszym pokoleniem. Rękodzieła, które prezentowano podczas dożynek były wyrazem zaangażowania międzypokoleniowego.

Innym działaniem stowarzyszenia był „Nasz Szczepanów – działajmy razem”. Realizowany był celem poprawy stosunków międzysąsiedzkich, przywrócenia integracji mieszkańców i pobudzeniem ich do wspólnych działań.

Stowarzyszenie ponownie postawiło na intensywne działania integracyjne. Zorganizowano warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, a wszystkie prace plastyczne i dekoracje trafiły do „Kroniki Szczepanowskiej”. Mieszkanki Szczepanowa przygotowały najpopularniejsze w regionie proste potrawy: pierogi, smalec domowy, rogale, chleb dożynkowy, ogórki Dodatkowo przygotowano wspólnie wieniec – kosz obfitości na dożynki oraz kosz dożynkowy z ozdobnymi woreczkami z lawendą, drewniane „Szczepanki” i malowane

„Kamyki na szczęście”. Przygotowana została tablica z suszonymi ziołami nawiązująca do tradycji wsi. Powstały także  stroje na konkurs „Szczepanowska zielarka”.

Dzięki prężnej działalności stowarzyszenia w ciągu niespełna kilku lat dokonano wielu istotnych zmian w społeczności Szczepanowa, także w zmiany zaszły w sposobie myślenia o własnej wsi i jej obrazie. I choć sama wieś nie stanowi wyjątkowej atrakcji w regionie, to poprzez organizowanie corocznych imprez i stworzenie produktów lokalnych, Szczepanów na turystycznej mapie pojawił się jako wieś interesująca i warta odwiedzenia.

Obecnie regionalne produkty ze Szczepanowa są bardziej rozpoznawalne w regionie i poza nim, co jest dowodem na sukces realizowanych projektów. Wspólne spotkania, twórcze działania mieszkańców wsi nie tylko wpłynęły na zintegrowanie i odtworzenie wspólnoty wiejskiej, ale otworzyły też furtkę na pozyskiwanie nowych dochodów, choćby ze sprzedaży rękodzieła i produktów lokalnych. To również przekłada się na ilość turystów we wsi, w której jest kilka gospodarstw agroturystycznych.

Stowarzyszenie Szczepanowski Grzbiet zamierza realizować nowe projekty i prowadzić dalsze działania umacniające wśród mieszkańców poczucie tożsamości z regionem oraz promocję wsi i regionu.

Komentarze są wyłączone.